Jedzte čerstvé alebo sušené. Tento nepríjemný problém sa raz a navždy vyrieši.

Blog

Slivky sú jedným z našich najobľúbenejších domácich druhov ovocia – v Poľsku sú na druhom mieste po jablkách a jahodách. Sezóna sliviek je v plnom prúde, tak ju využime naplno. Prečo? Okrem lahodnej chuti nám slivky prinášajú množstvo zdraviu prospešných živín.

Najčastejšie pestovanou slivkou u nás je slivka domáca, známa aj ako európska slivka. To je výborná správa, pretože plody tohto druhu majú mimoriadne vysoký obsah polyfenolových látok s antioxidačnými účinkami.

Vláknina a sorbitol – dokonalá kombinácia na ľahšie trávenie

Ak bojujete so zápchou alebo len chcete zlepšiť pravidelnosť stolice, mali by ste pravidelne konzumovať sušené slivky: čerstvé počas sezóny a sušené počas celého roka. Vhodnou alternatívou sú aj slivkové šťavy, peny alebo džemy.

Sušené slivky obsahujú sorbitol, chemickú zlúčeninu, ktorá patrí do skupiny cukrových alkoholov. Sorbitol na seba viaže vodu a mierne stimuluje hrubé črevo, čím sa stáva prírodným preháňadlom. V kombinácii s nerozpustnou vlákninou, ktorá zväčšuje objem strávenej potravy a uľahčuje vyprázdňovanie, rozpustnou vlákninou s laxatívnymi účinkami a polyfenolmi pravidelná konzumácia sušených sliviek účinne pomáha predchádzať zápche.

Zaradenie sušených sliviek do každodennej stravy, ako aj slivkových štiav, peny alebo džemov môže výrazne zlepšiť frekvenciu stolice. Na to by mali pamätať najmä ľudia trpiaci zápchou alebo syndrómom dráždivého čreva. Na druhej strane, ľudia s hnačkovitým IBS a malé deti by mali byť pri konzumácii tohto ovocia opatrní.

Slivky prispievajú k zdraviu črevnej mikroflóry

Kombinácia vlákniny a sorbitolu, o ktorej sme už hovorili, má navyše pozitívny vplyv na náš črevný mikrobióm. Baktérie v našich črevách fermentujú vlákninu a sorbitol, pričom vznikajú mastné kyseliny s krátkym reťazcom, ktoré majú protizápalové vlastnosti. Takéto prostredie podporuje aj protirakovinové účinky a zlepšuje stav črevného epitelu.

Existujú názory, že sušené slivky môžu fungovať ako prebiotikum. Vláknina v nich obsiahnutá podporuje rast prospešných baktérií, ako sú Lactobacillus a Bifidobacterium.

Zaradenie sušených sliviek do stravy chráni zdravie kardiovaskulárneho systému

Výskum ukázal, že konzumácia sliviek môže znížiť sérovú hladinu peroxidov lipidov, ako aj bielkoviny CRP, ktorá je markerom zápalu. Protizápalové a antioxidačné účinky sliviek sú spôsobené najmä vysokým obsahom fenolových zlúčenín, najmä kyselín chlorogenovej, kryptochlorogenovej a neochlorogenovej.

Pôsobením fenolových zlúčenín, najmä v kombinácii s vlákninou, sa znižuje celkový cholesterol aj LDL cholesterol. Pravidelná konzumácia sliviek zlepšuje lipidový profil u ľudí s miernou hypercholesterolémiou, čo znamená, že môžu prispievať k zníženiu celkového cholesterolu a LDL cholesterolu. Okrem toho má slivková diéta potenciál znižovať krvný tlak.

Je však dôležité si uvedomiť, že slivky sú len súčasťou zdravého životného štýlu a nie sú zázračným liekom na vysoký krvný tlak alebo problémy s cholesterolom. Okrem toho sú sušené slivky bohatým zdrojom sacharidov, takže ľudia s poruchou metabolizmu glukózy alebo inzulínu, vrátane diabetikov a ľudí s inzulínovou rezistenciou, by mali kontrolovať ich príjem.

Zlúčeniny v slivkách môžu pomôcť predchádzať osteoporóze

Slivky v strave môžu byť účinnou stratégiou na podporu zdravia kostí. Obsahujú látky, ktoré majú pozitívny vplyv na zdravie kostí, ako aj na črevnú mikroflóru, ktorej zdravie súvisí so zápalovými procesmi v tele. Medzi tieto látky patria:

– vitamíny A, E, K1, C, B6, tiamín, riboflavín, niacín;

– minerálne látky ako draslík, vápnik, fosfor, horčík, zinok, meď, mangán a bór.

Fenolové zlúčeniny, ako aj meď, bór a vitamín K1 si zaslúžia osobitnú pozornosť v súvislosti s podporou kostnej hmoty. Ukázalo sa, že pravidelná konzumácia sliviek, ktoré sú bohaté na tieto látky, môže pomôcť spomaliť alebo dokonca zvrátiť proces úbytku kostnej hmoty.

Vysoký obsah fenolových zlúčenín robí zo sliviek skvelú potravinu s protizápalovými a antioxidačnými vlastnosťami.

Slivky sú nápadné svojou bohatou tmavou farbou, ktorá pochádza z červenomodrého pigmentu. Toto farbivo obsahuje skupinu antokyanov, ktoré nielenže dodávajú ovociu intenzívny odtieň, ale majú aj ochranné vlastnosti proti rakovine a srdcovým chorobám.

Spomínaná kyselina chlorogenová je fenolová zlúčenina so silnými antioxidačnými vlastnosťami. Tieto účinky jej umožňujú neutralizovať škodlivé látky, ktoré sa do nášho tela dostávajú z prostredia.

Kvercetín, ktorý slivky tiež obsahujú, účinne bojuje proti voľným radikálom, zabraňuje vzniku hormonálne závislých nádorov, spomaľuje oxidáciu LDL cholesterolu a chráni kardiovaskulárny systém. To je určite viac ako dostatočný dôvod na to, aby sme si slivky dopriali čo najčastejšie, nemyslíte?

Ivanko Kutco
Rate author
adroma.sk
Pridať komentár